środa, 2 listopada 2016

Cała prawda na temat lewoskrętnej witaminy C

W swojej pracy wielokrotnie spotkałam się z osobami zafascynowanymi witaminą C lewoskrętną, którzy uważają ją za cudowny lek na wiele schorzeń i życiodajny środek. Postanowiłam rozwiać wszelkie mity krążące pod pojęciem cudu witaminy C lewoskrętnej.

Pierwsza i największa prawda:
KAŻDA WITAMINA C JEST LEWOSKRĘTNA!!! Witamina C ma budowę chemiczną oznaczoną jako L - świadczy to o lewoskrętnej konfiguracji przestrzennej. Nie istnieje rozróżnienie między prawo - i lewoskrętną witaminą C. Kwas askorbinowy może mieć inną budowę, jednak nie jest już wtedy witaminą C.


Druga równie ważna kwestia:
KAŻDA WITAMINA C JEST TAKA SAMA, NIE MA LEPSZEJ CZY GORSZEJ. Istnieje tylko jedna witamina C – kwas L-askorbinowy (+ niektórej jego pochodne), który występuje w żywności i suplementach. Nie jest prawdą, że istnieje jakiś „gorszy, tani, przemysłowy kwas askorbinowy”, ponieważ większość kwasu askorbinowego wytwarza się tą samą metodą. Mówiąc inaczej, syntetycznie pozyskana witamina C jest taka sama jak ta „naturalna, prawdziwa” witamina C z owoców, czy warzyw. Choć oczywiście korzystniej jest jeść witaminę C z żywności niż z suplementów, ponieważ owoce i warzywa mają też szereg innych, korzystnych związków.

Krótko mówiąc, termin lewoskrętna witamina C to wykluta z ignorancji bzdura, która została umiejętnie przekuta w marketingowy slogan bez pokrycia w podstawach chemii organicznej.

Tak naprawdę nie ma lewoskrętnej witaminy C, lecz jest kwas L-askorbinowy. Kupując go w proszku z polecenia koncernów suplementów diety lub z propagandy przez "wybitnych pseudolekarzy" ciągle kupujemy tą samą witaminę C którą mamy w popularnych tabletkach na przeziębienie czy w zwykłych pastylkach w aptece. Kupując sproszkowaną witaminę C warto pamiętać o tym, że w jej spożyciu najważniejszy jest umiar. Nieumiejętne dozowanie + spożycie z dietą można przysporzyć wiele problemów a szczególnie bardzo niebezpiecznej dla zdrowia biegunki osmotycznej.

Znalezione obrazy dla zapytania tabletki witaminowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz