piątek, 11 marca 2016

Moda na zdrowy styl życia czy przemyślane działanie polityczno-rządowe? Tego nie wiedziałeś.

Witam serdecznie :)
Tym razem chciałabym podjąć bardzo ciekawy temat, który jest mało powszechny i znany. Pisząc pracę magisterską zaczęłam się zastanawiać nad pewnymi kwestiami, które warto poruszyć na łamach bloga i rozpowszechnić.
źródło: www.personal.ceu.hu
Nie sposób nie zauważyć, że obecnie i już od kilku lat obserwuje się tzw. "modę na zdrowy styl życia". Wszyscy dosłownie szaleją na punkcie zdrowego odżywiania, diet, biegania, ćwiczenia w domu i na siłowni. Kilka lat wstecz, nawet gdy rozpoczynałam studia dietetyczne nie było tego, aż tak dużo... Gdzie się nie obejrzymy, wszędzie widzimy informację, że bycie "fit" to droga do sukcesu, zdrowia i dobrego samopoczucia. Głosi o tym telewizja, gdzie coraz więcej programów ze zdrowym gotowaniem, odchudzaniem, popularnymi gwiazdami sportu i fitnessu, pokazujących na ekranie sposoby jak ruszyć się z kanapy. Każda aktorka i inna gwiazda pokazuje jaka jest wysportowana. Skończyły się czasy wychudzonych celebrytów i modelel, a nadeszły dni na smukłą, lecz wysportowaną i silną sylwetkę. W kiosku coraz więcej gazet o zdrowiu i dietach. A internet! To dopiero kopalnia inspiracji dla zdrowego stylu życia: blogi, vlogi, poradniki, strony na fejsie... Krótko mówiąc wszędzie coś znajdziemy. Oczywiście chwała za to! Jako dietetyk mogę się cieszyć, że świadomość społeczeństwa rośnie z dnia na dzień i zamiast wydłużającej się kolejki do nowo otwartego fast foodu, wyrastają niczym trawa na wiosnę nowe siłownie, kluby fitness i sklepy z dobrą żywnością.
Jednak nie chcę się tylko nad dzisiaj zastanawiać.

Cały ten "boom!" na zdrowie, sport i odżywianie to nie tylko moda... 
Alarmujące statystyki, mówiące o tym, że ponad połowa społeczeństwa świata ma nadmierną masę ciała, z roku na rok coraz więcej ludzi otyłych, dało do myślenia największym światowym organizacjom pozarządowym i rządowym. Nadwaga i otyłość to nie tylko problem sam w sobie. Pociągają one za sobą lawinę, w której mamy choroby spowodowane nadmiernymi kilogramami: cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca, nowotwory, choroby stawów, a także niepełnosprawność, aż wreszcie zwiększoną śmiertelność. To także ogromy wydatek skarbu państwa na ich leczenie i utrzymanie osób niepełnosprawnych. A więc... tak! Dbanie o prawidłową masę ciała to duża oszczędność zdrowotna i finansowa. 
Jesteśmy częścią czegoś więcej niż tylko trendy.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaalarmowała o rosnącej skali problemu i na mocy swojej Globalnej Strategii dotyczącej Żywienia, Aktywności Fizycznej i Zdrowia z 2004 roku wszystkie państwa członkowskie podjęły działania zwalczające nadwagę, otyłość i rozpowszechniające prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczną.
Następnie posypały się kolejne projekty, strategie i pomysły na szczeblu rządowym, jak poprawić obecny stan rzeczy. Na szczeblu europejskim wydano: Europejską Kartę Walki z Otyłością (2006r.), Zieloną Księgę „Promowanie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej: europejski wymiar zapobiegania nadwadze, otyłości i chorobom przewlekłym” (2005r.) oraz Biała Księga „Strategia dla Europy w zakresie zagadnień zdrowia związanych z żywieniem, nadwagą i otyłością”. Wszystkie wypisane przeze mnie dokumenty zawierają szczegółowy plan działania dla krajów członkowskich obejmujących zarówno działania w zakresie ustaw, rozporządzeń, przepisów prawnych oraz akcji promocyjnych, edukacyjnych i społecznych. Są to działania bardzo kompleksowe i wielopłaszczyznowe. Są przewidywane w nich działania na najbliższe lata, zmiany, oczekiwane rezultaty. Są to plany, które są dla krajów obowiązkowe, a ich niewypełnienie może zostać ukarane.

A w Polsce:
W naszym pięknym kraju również zostały podjęte wszelkie działania. Z roku na roku jest ich coraz więcej. Głównym członkiem odpowiedzialnym jest Ministerstwo Zdrowia, ale nie tylko.. Mamy tu Narodowy Program Zdrowia, który działa w kolejnej już edycji. Powstał także Narodowy program zapobiegania nadwadze i otyłości oraz przewlekłym chorobom niezakaźnym poprzez poprawę żywienia i aktywności fizycznej na lata 2007 – 2011 POL-HEALTH. Najbardziej znanym w "branży" jest Szwajcarsko-Polski Program Współpracy „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”. Rząd polski wydał także kilka istotnych ustaw i rozporządzeń  w rozważanym przeze mnie temacie.
Źródło: www.123rf.com
Poza działaniami politycznymi mamy również cudowne akcje medialne i społeczne:
Zachowaj równowagę - mają świetne akcje, blog i vlogi, a także aplikację mobilną, którą serdecznie polecam. Jest stworzona przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia i jest to doradca dietetyczny. Ma w sobie wszystko co potrzeba: album produktów, ich gramatury, porcję i wartość odżywczą, przykładowe jadłospisy, ćwiczenia.
Trzymaj formę! Promowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków z połączeniu z aktywnością fizyczną.
Jakie matki, takie dziatki - świetna kampania, promująca zdrowe nawyki żywieniowe w rodzinie. Mówi głośno o tym, że otyłe dzieci to wina rodziców.
Stop zwolnieniom z WF-u! Bardzo popularna akcja Ministerstwa Sportu, która zachęca młodzież do ćwiczeń. Ta kampania również pokazuje, jak ważny jest sport w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży.

Podsumowując..
To niesamowite, że jesteśmy częścią planu na skalę ogólnoświatową ratującego nas przed nadwagą, otyłością i związanymi z tym chorobami. Ogólnie panująca moda na prozdrowotny styl życia to znacznie więcej niż się może wydawać. To niesamowite i zaplanowane działanie, które daje szansę na lepsze życie w zdrowiu, dobrej sprawności przez długie lata życia oraz w zgrabnej sylwetce :)
Bardzo się cieszę, że jako zawód dietetyka - mogę spełniać misję chroniąc świat nie tylko zdrowotnie ale i ekonomicznie :)
Źródło: www.huffingtonpost.com
Bibligrafia:
1. Jarosz M. Działania prowadzone w Polsce na rzecz zwalczania nadwagi i otyłości, 2009, II Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością Szczecin, 15–17 października 2009 r., Instytut Żywności i Żywienia.
2. European Charter on counteracting obesity, 2006, Diet and physical activity for health, WHO Europe, EUR/06/5062700/8, 61995, Istambuł.  
3. Global Strategy on Diet, Physical Activity and Health, World Health Organization, 2004, Geneva. 
4. Zielona Księga. Promowanie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej: europejski wymiar zapobiegania nadwadze, otyłości i chorobom przewlekłym, Komisja Wspólnot Europejskich, 2005, 
5. Biała Księga. Strategia dla Europy w zakresie zagadnień zdrowia związanych z żywieniem, nadwagą i otyłością, Rada Unii Europejskiej, 2007, 9838/07, Bruksela. 
6. Narodowy Program Zdrowia na lata 2007-2015, Załącznik do Uchwały Nr 90/2007 Rady Ministrów z dnia 15 maja 2007r. 
7. Narodowy Program Zapobiegania Nadwadze i Otyłości oraz Przewlekłym Chorobom Niezakaźnym poprzez Poprawę Żywienia na lata 2007-2011 POL-HEALTH, Ministerstwo Zdrowia, 8. Charzewska J., Informacja o Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy (KIK/34) pt. „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”, 2011, SWISS Contribution. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz