niedziela, 24 marca 2013

Zasada 5 x U

Zasada ta to tak jakby pięć przykazań zdrowego stylu życia. Nic dodać nic ująć. Warto się kierować nimi po to by zachować zdrowie i dobre samopoczucie:)

1. Urozmaicenie - kolorowe, apetyczne posiłki przygotowywane z różnorodnych produktów nie tylko zachęcają do zjedzenia, ale również dostarczają wszystkich niezbędnych dla zdrowia i urody składników. Zadbaj więc, by w Twoim menu nie zabrakło produktów zbożowych, szczególnie pełnoziarnistych, nabiału, świeżych owoców i warzyw, a także ryb i niewielkiej ilości mięsa. Jeśli jesteś wegetarianinem, pilnuj, by w Twoich posiłkach nie zabrakło innych źródeł białka, takich jak rośliny strączkowe.

2. Uregulowanie - stałe pory posiłków, odpowiednia ich ilość, a także niezbyt duże odstępy pomiędzy nimi to podstawa. Taki zdrowy nawyk pomoże utrzymać szczupłą sylwetkę oraz zapewni dużo energii do działania. Może okazać się, że jedząc więcej ważysz mniej.
Przy regularnym spożywaniu posiłków zjadane porcje są znacznie mniejsze, natomiast jedzenie jest znacznie efektywniej wykorzystywane przez organizm. Do tego nie odkładają się zapasy w postaci tłuszczu.

3. Unikanie - Staraj się ograniczyć sól, cukier, tłuszcze i alkohol. Każdy z nich w nadmiarze może spowodować niekorzystne efekty. Sól i cukier postaraj się zastąpić innymi przyprawami, w tym świeżymi ziołami. Wybieraj chude mięsa i wędliny - pamiętaj też, że w jedzeniu znajduje się też tłuszcz ukryty, a nie tylko ten widoczny "gołym okiem". Alkohol natomiast można określić mianem "pustych kalorii".

4. Uprawianie wysiłku fizycznego - w jakiejkolwiek postaci. Zastanów się, jaka aktywność sprawia Ci najwięcej przyjemności, jaki sport najbardziej Cię interesuje. I ćwicz regularnie, kilka razy w tygodniu. Początki mogą być trudne, ale z pewnością szybko się przyzwyczaisz, zwłaszcza, że regularny wysiłek fizyczny dodaje niesamowicie dużo wigoru i optymizmu.

5. Uśmiech - nie tylko na ustach jest niezwykle pomocny. Optymizm korzystnie wpływa zarówno na nasze samopoczucie, jak zdrowie i urodę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz