poniedziałek, 18 lutego 2013

Piramida żywienia


Czyli właściwie, co to jest?
Jest to podział produktów według tego jak często i w jakich ilościach powinniśmy je spożywać. Tak naprawdę to bardzo logiczne zestawienie i nic dziwnego, że jest tak propagowana przez lekarzy i dietetyków.
Dlaczego jest ważna?
Dzięki temu, że owa piramida żywienia jest przedstawiona w tak prosty graficzny sposób można odczytać po kolei, poczynając od jej podstawy, co powinniśmy jeść, aby zachować zdrowie i odpowiednią masę ciała. Poza piramidą znajduje się aktywność fizyczna oraz picie wody. A to, dlatego, że o tych elementach należy pamiętam cały czas i niezależnie od ilości są zawsze niezbędne.


 Produkty u podstawy takie jak pieczywo, kasze, ryż, produkty mączne. Są one paliwem dla naszego organizmu. Powinny stanowić bazę dla każdego posiłku. Bez węglowodanów nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Szczególnie istotne są ciemne i grube kasze, pieczywo razowe oraz ciemny ryż, ponieważ zapewniają na długo uczucie sytości. Te produkty są bardzo cennym źródłem błonnika.  Mają ponadto niski indeks glikemiczny, ważny dla cukrzyków i osób dbających o linię.
Kolejnym stopniem w piramidzie są warzywa i owoce, a także soki warzywne i owocowe. Są wspaniałym źródłem witamin i minerałów, mają mało kalorii, zawierają błonnik (szczególnie surowe). Zalet mają mnóstwo i dlatego powinniśmy spożywać około 5 porcji. Pamiętajmy jednak, że warto jeść więcej warzyw niż owoców, gdyż zawierają mniej cukru. Wspaniałą opcją są tu surówki i sałatki owocowe. 
Kolejnym elementem jest nabiał. Bardzo istotny w okresie wzrostu, rekonwalescencji a także zapobieganiu osteoporozie.  Pamiętajmy o tym, że wypicie szklanki mleka dziennie to absolutne minimum dla każdego dorosłego człowieka. Dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze powinny dostarczać więcej wapnia. Jak wiadomo nabiał a w szczególności mleko, jogurty, sery są jego najlepszym źródłem. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie kupować tłustego mleka czy serów gdyż te znów są dobrym źródłem złego cholesterolu. Jedzmy nabiał lecz róbmy to rozsądnie. 
Dalej mamy mięso i ryby. Tu znów pamiętajmy o chudym mięsie i rybach ze względu na cholesterol. Niezmiernie ważne jest to jak przygotujemy owe dobroci. Smażenie i pieczenie z tłuszcze, w panierce zwiększa kaloryczność. Tych produktów wystarczy, że zjemy 1-2 porcje dziennie. Ryby powinny częściej pojawiać się na polskich talerzach ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Są bardzo ważne w rozwoju układu nerwowego i zapobieganiu miażdżycy. 
Na samym szczycie mamy oleje, tłuszcze a także słodycze oraz przekąski takiej jak chipsy, paluszki itp. Są to produkty, których powinniśmy jeść jak najmniej. Ciężko jest je całkowicie wykluczyć. Oleje i tłuszcz są ważne ze względu na to, że zwiększają wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak A, D, E i K. Ale pamiętajmy o umiarze. Zaleca się spożywanie tłuszczów roślinnych (np. oleje roślinne, oliwa) i ograniczenie zwierzęcych (np. smalec czy masło). Masło jest jednak korzystniejsze niż margaryna, tak popularna ostatnimi czasy. Zawiera dużo mniej chemii i tłuszczów trans. Łakocie raz ja jakiś czas nikomu nie zaszkodzą.  Zjedzenie kawałeczka gorzkiej czekolady, czy garści suszonych owoców są zalecane, ale nie za często. Chipsy, paluszki itp. to oczywiście zło i należy się go wystrzegać. Jednakże raz na miesiąc (ewentualnie) można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa;)
Podsumowując: 
1. Pamiętajmy zawsze o piciu wody i aktywności fizycznej. 
2. Niech podstawą do każdego dania będą produkty zbożowe.
3. Spożywajmy chudy nabiał i pijmy mleko.
4. Mięso i ryby jedzmy w mniejszych ilościach i odpowiednio przygotowane.
5. Tłuszcze zwierzęce zastąpmy roślinnymi.
6. Zrezygnujmy z niezdrowych przekąsek i ograniczajmy słodycze. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz